No money has been spent since Costco, yippee!! We are faring really well. We obviously have tons of food in the house right now. We even have 3/4 of a box of cereal left.
Today we ate:
Oat/ rice pancakes topped with butter, lots of butter, and either jam or powdered sugar.
Lunch was left over taco soup, yogurt, corn chips, apple slices and leftover diced potatoes.
Dinner: Salmon casserole (just think tuna casserole)
Snacks were more pancakes and apples with a little chocolate throw in there:)
So far so good.
Friday, October 8, 2010
Thursday, October 7, 2010
They make my heart go pitty-pat!!!!
Tuesday, October 5, 2010
Blah!
So it's only the fourth of October and I am almost out of money, how depressing.
If I count half of my co-op order that is scheduled to arrive tomorrow I'll have even less money to work with. Ugh!!!
How discouraging. I'm feeling defeated already, this shouldn't be this early in the game. So should I give up? Continue on? Go find a j-o-b so we can continue eating this way- okay no? I just don't know.
We could still go with out going over budget sure, but we'd have to learn to eat oatmeal, and eat soup at least once a day maybe more. Snacks everyday would be popcorn and raisins.
So really it boils down to the fact that we are spoiled!! Lots of people in the world would be very happy with that.
Okay so that was how I was feeling yesterday. But today is a new day and I WILL keep plugging along. I may fail but at least I didn't give up.
So today was co-op delivery day. Thanks Aunt Jacque for helping me yet again, you are so sweet!!
We got another case of rice noodles, 1 lb of pink salt, 1 lb of cinnamon, 1 lb of fiesta chili powder, 1 lb of pepper corns, 88 oz. of oil olive, and 16 pints of orange rice dream (dairy free ice cream;-) I thought I ordered vanilla ice cream but thankfully they love the orange flavor. It tastes like a push up.

So another $59 for that. (Half of my total because we order every eight weeks.)
Sunday, October 3, 2010
Costco
This is NOT Looking Good
So I spent even more money yesterday. 21 bucks more!!! Yesterday was the second of October!!!!!
We, my mom and us, keep getting 10 bucks off anything at Kohl's so we had to go spend those. First 10 off we got Lula 2 pairs of tights and Lettie and pair of sandals for next year- .94 cents- sweet.
Then Racky's turn, lounge pants. Well he happens to be tall and REALLY skinny so the only ones that fit were $17.50 before our gift card, who on earth would spend 17.50 on a pair of pj pants for a kid?? So just under 8 dollars for those- ouch.
Lastly I hit up Family Fare again for more yogurt and some ice cream for the hubby. $12. The ice cream cost more than all the yogurts.
I did turn so of that yogurt into some waffles that the kids love this morning. I must make some more for the freezer.
This isn't going so well. I haven't even been to Costco yet.....
We, my mom and us, keep getting 10 bucks off anything at Kohl's so we had to go spend those. First 10 off we got Lula 2 pairs of tights and Lettie and pair of sandals for next year- .94 cents- sweet.
Then Racky's turn, lounge pants. Well he happens to be tall and REALLY skinny so the only ones that fit were $17.50 before our gift card, who on earth would spend 17.50 on a pair of pj pants for a kid?? So just under 8 dollars for those- ouch.
Lastly I hit up Family Fare again for more yogurt and some ice cream for the hubby. $12. The ice cream cost more than all the yogurts.
I did turn so of that yogurt into some waffles that the kids love this morning. I must make some more for the freezer.
This isn't going so well. I haven't even been to Costco yet.....Saturday, October 2, 2010
October 2 Shopping
Health store $34.
5 loaves of bread, 2 multi grain, raisin Ezekiel, Ezekiel and rice bread. Rice bread is $6.29 a loaf- ouch!! Also a bottle of sugar free ketchup for Puddin', we're taking him off sugar for a week or two. Can't forget the eggs, three dozen.
5 loaves of bread, 2 multi grain, raisin Ezekiel, Ezekiel and rice bread. Rice bread is $6.29 a loaf- ouch!! Also a bottle of sugar free ketchup for Puddin', we're taking him off sugar for a week or two. Can't forget the eggs, three dozen.

Next the "meat" store. $85
2 lbs. of ground turkey.
7 1 1/2 lbs packages of ground beef.
10- 4 packs of drumsticks
5- 4 packs of thighs
Friday, October 1, 2010
Meijer and the orchard
First stop the orchard. $6 for half a bushel.

Then Meijer. $73. I left with $7 off for my next trip.
It did cost a little more that I hoped. The Capri Sun %100 Juice were not on sale but I had already told the kids so I caved and bought them anyways. The did produce the $2 cat fortunately.
It did cost a little more that I hoped. The Capri Sun %100 Juice were not on sale but I had already told the kids so I caved and bought them anyways. The did produce the $2 cat fortunately. Boxed wine is the cheapest way to drink wine unless your three old lets it pour all over the floor!!!
Meijer had a 50 cents off one frozen veggie coupon so I bought 18. I would have bought more but this was all they had in the freezer. 50 cents a bag is cheap way to eat veggies.
The crackers were 67 cents a piece after coupons and catalina. I don't normally buy them unless they get me $10 off Hanes products or something like that but this could be a long month. Shh, don't tell the hubby, he does NOT like the kids eating those things.
Well I'm off the make tortilla's for individual pizza's tonight. More shopping tomorrow!!!
Subscribe to:
Posts (Atom)



