Monday, November 29, 2010

Operation: Eat More Veggies

So the long weekend is over. I don't know about you but we ate way to much crap.

We even took the kids to McD's for the first time ever this weekend! It was the end prize of the room cleaning competition, boys vs. girls.

So this evening I grabbed a food pharisee in training, Lula, and hit up the grocery store. This is what 42 bucks will buy you. I feel better already. The rutabaga is the "new" veggie for us. The kale is slowing becoming a staple.

Racky the other day, "I'm beginning to like kale chips!" Hallelujah!!! I did hit up Rite Aid yesterday $1.60. They forced me to buy the candy bars, okay not, but she said I had to spend 62 more cents so that is what I grabbed. I'm down $3 UP rewards but the toothpaste alone would have cost $5.49. I hope to get better at making coupons work for our "needs".
(Don't you just love to see what people spend their money on? I do!)

Saturday, November 27, 2010

What would you choose?

If given a choice animals will choose the good stuff. What would you choose?

Very interesting article.

Monday, November 22, 2010

Remember these...

They finally have been made into applesauce. What a relief!

Here the math, because I'm a nerd like that.
$3 for lids
$20 of apples

So $23 divide by 60, we got 60 quarts out of it plus they ate mad crazy gobs of it all day today.

.38 a jar!!!!!

Not too bad I do say.

Saturday, November 20, 2010

Baby Talk

The other I lay in bed and heard her say "mama" over and over again. It has to be one of the sweetest sounds. (She is 9 months old already.) Now this beauty was saying mama really early, like before 6 months, and she hasn't shut up yet:-)

I love seeing their different personalities come out. They are all so unique. If Benna, the baby, talks as much as Lula I pray that the Lord is merciful and pours out grace to be able to stand all the questions! Or I might just lock them in a room together!

Thursday, November 18, 2010

People perform to what you inspect.

So today I was correcting about 10+ of Racky's math lessons. His normal average of 2 wrong has gone up. "People perform to what you inspect."

He had answers like "I don't know what they are talking about??" And "Huh?"

Nice! Why not just ask me?

So I guess I need to start checking his work daily or at least every other day:-) The joys of a homeschooling mother.

Tuesday, November 16, 2010


So I picked up this book from the library. I'm really not sure if I should read it.

I tend to be closed minded and take offense to things that aren't even directed at me. I'm afraid I will judge my sweet man unjustly.

What to do? Do I really want to know.....

Thursday, November 4, 2010


The big kids go to school on Wednesday. The hubby gets paid on Wednesday. So the little girls and I usually restock on Wednesday.

This does cause a problem for making lunches come Wednesday morning.

Veggies to the rescue! Slather your bread with butter and pile high with veggies, the more the better!

No meat needed, this is so yummy.

(Do I get a prize for using Wednesday about a zillion times in one post?)

Wednesday, November 3, 2010

Just so you know..

We bought more butter! 8 more pounds line my fridges door. We're good for a few weeks now. All is well:-)

Tuesday, November 2, 2010

It's Finally Over!

October is finally over. Hallelujah!!!

I exceeded the budget by way too much! I just can't handle the pressure;-)

The hubby did end up picking up 4 dozen more eggs and a couple of loaves of bread. $17.

I also spent a nice chunk of change on a quarter of a grass feed cow. But we're not going to talk about that because I still don't have the meat and it cost quite a bit.

If anyone was counting here is a rough estimate of a few staples.
12 pounds of butter
14 dozen eggs
13 quarts of yogurt
10 bunches of bananas
13 loaves of bread, including rice bread, Sami's gluten free bread, Ezekiel bread and hot dog buns
1 box of wine (what wine isn't a staple at your house?!?!?)

We have lots of food left too. We only used 2 pounds of the venison, and 2 pieces of salmon. We also have a package of chicken sausages from Costco we haven't even opened. Plus about 18 packages of the chicken sausages from Meijer. Also we have salsa for the the next month or month and a half. And toilet paper we have plenty of that for a while.

The hubby wasn't really into my little experiment. He kept buying chips, and cookies and ice cream. I know if things get to the point that we really do have to watch what we spend that he will realize that those things are optional and are empty calories of no nutritional value. He usually doesn't go to the store that much but I was stuck home with a bunch of kids with the chicken pox so I was at his mercy. He was of a great help this month.

Things I didn't need to buy diapers and toiletries other than toothpaste. I have only spent about 85 dollars of diapers of the baby so far and she is almost 9 months old. Shampoo and soap and other essential are picked up for pennies and horded for future use. Fruit was another thing I didn't buy much of we still have tons of canned pears and peaches.

Because we have the means I stick to buying organic things off the dirty dozen list like potatoes, lettuce and celery. Also meat we try not to buy cheap meat.

We also didn't go out to eat, not once. Now how many families in our day and age can say that?

The numbers:
$23.22 per day
$3.87 per person per day
$1.29 per meal

Well I'm off to Costco to buy more butter!!!!