Thursday, June 14, 2012

He's here!

We're even teams again!  Maverick Isaac born 5/31/12.  9 lbs. 14 oz. 23 inches long.  We're completely in love!

My Peeps!

Oh my it's hard to get a decent picture of 6 kids!  Here's the best of them. 

Saturday, April 28, 2012

The things they say...

I have to write this down somewhere so I don't forget.  This will be perfect to read at his wedding or his brides bridal shower.

Racky, age 11, what do you want to be when you grow up?  An inventor.

Do you want to get married?  Yes.

When you're young or old?  Young I would guess.

How many kids do you want?  Maybe 3.

And there names.  Jeremy with an "i", Jeremi, and Lisa.

That's only two names.  What is if you have three girls?  Lisa, Sarai and Makenzie.

Now your wife what will she look like?  She'll have long hair. 

Thin or round?  She can be round when she is pregnant but not the rest of the time.  (Me trying not to die of laughter in my hugely pregnant state.)

Will she work or stay home?  It would be best if she stayed home but if she made a lot of money we could save for some vacations.  (Me dying of laughter.) 

I tried to question Puddin' and only got to what he wants to be when he grows up, a builder.  A builder of houses because you just use a drill and that's easy.  :-) 

Monday, April 23, 2012

I (heart) quotes

This week I'll buy myself a pretty little book.

 I'll use it to keep all the quotes I come upon.  I always think I'll remember, I never do. 

Little thoughts for this scattered brain to mull over, life seems to great sometimes for big thoughts. 

Here is a few I found just today...

God gives us time.
But who has time for God?

 Having a large family neither means we are on state assistance or wealthy. Lifestyles and debt are expensive, children aren't.

In your mind, your decisions, your life, whose perspective has the last word? Our culture’s? Or God’s?

A side note: we're still here, schooling, chicken coop building, nesting and soaking up naps while we still can. 

Sunday, February 26, 2012

What a genius idea!

Head over to Owlhaven and read up on her genius idea of teaching kids about the real world and food. 

I must remember this one for the future.  All kids should know this and how to cook.  Scroll through the archives to read the kids take on the experience. 

Wednesday, February 8, 2012

In which she has no control of herself and blows tons of money

Meijer $38- received $28 in Catalina's off your next purchase
Discount Food Store $2.50
Meijer $46
Aldi- $19.40

Also not pictured is Target- $7 for contact solution and fruit snacks. 
Trader's Joe's $15 for three boxes of cereal and 4 packages of tortillas. 
Eggs were another $5.
7 pounds of grassfed liver and beef suet- $18 
One more stop, Costco, oh how I've missed you!  $115 buys you Sockeyed salmon, #10 of carrots, fish sticks, corn chips, strawberries,  ham, cheese, chicken sausages, and breakfast sausages. 

That's a grand total of $252.

I did go spend the 28 dollars of Catalina's today and paid nothing out of pocket for:
Strawberries -2
Kleenex- 3
sparkling water- 5
sandwich bags-2 (by the way in a jam envelopes work as baggies for school lunches:-) 
mento's- 1
So hopefully a couple loaves of bread and we're good until next week. 

Monday, January 30, 2012

Week 4 Pantry Challenge It's OVER

So this week we spent $72.  That makes the month total $377. Yea haw!!  I'm thrilled with the results.  We haven't spent so little on groceries for a month in years.  

While I didn't quite accomplish all my goals we did a lot of them.  I canned grapefruits, 20 pints I believe.  I used up a good portion of our canned butter and this week bought enough to replace it but still have to get it into the jars- sigh.   I canned 14 pints, 14 pints is 14 pounds, of chicken breast that had been in my freezer since the end of August.  Having this done will mean a few quick and easy lunches, chicken enchilada dip, chicken salad, bbq chicken- well you get the idea.  I also got one full meal in the freezer which is about 4 or 5 shy of what I wanted but the canned chicken makes up for that.

I didn't make applesauce as I had hoped but the orchard will have apples for a few more month so hopefully this month we can make some.  Even if I had bought apples I'd would have still been under budget.   

As for the money saved, I spent it already-sigh.  I mailed out checks for the remaining 4 seminars that I need to keep my dental hygiene licence up date.  I'm kind of mad scrambling to get that done before #6 enters the world:-)  Well at least having to do that didn't cramp our style at all.

I'm going to shoot for $500 for the short month of February.  This is completely doable as our freezers are still loaded. 

Thanks to Jessica at good(cheap)eats for the challenge. 

Here's what we bought this week. 
Aldi $21 and Costco $36

"Take a picture of me and the food"
"Rice krispie treat" without the rice krispies, using up a cereal that no one would touch:-)

Not pictured, 6 four packs of YoBaby yogurts $6. And 3 loaves of bread $12.